Epiduralna anelgezija je na voljo 24 ur na dan, vse dni v tednu, storitev je brezplačna. Po razgovoru z anesteziologom, ki ga nosečnica opravi v okviru materinske šole ali pa po predhodnem dogovoru v preanesteziološki ambulanti, nosečnica podpiše soglasje, da je seznanjena z samim postopkom in možnostjo zapletov. Brez podpisanega soglasja porodnica ne more izbrati epiduralne analgezije.
Ko se začne porod, z rednimi popadki na 5 minut in je maternično ustje vsaj 2 cm odprto, vstavi anesteziolog epiduralni kateter, preko katerega porodnica prejema sredstvo za lajšanje bolečin.
Ultiva je kratkodelujoče opioidno sredstvo proti bolečinam, ki ga dovajamo preko intravenskega kanala. Primerna je za porodnice, ki odklanjajo epiduralno analgezijo ali pa le-ta za njih ni primerna. Porodnica si zdravilo ob začetku vsakega popadka dozira sama, s pritiskom na gumb na črpalki. Storitev je na voljo v rednem delovnem času inje brezplačna. Po razgovoru z anesteziologom, ki ga nosečnica opravi v okviru materinske šole ali pa po predhodnem dogovoru v preanesteziološki ambulanti, nosečnica podpiše soglasje, da je seznanjena z samim postopkom in možnostjo zapletov.
Aromaterapija da bo ženska lahko sodelovala med porodom, mora biti čim bolj sproščena in pomirjena, to pa lahko dosežemo prav z dišavami in masažo. Aromaterapija lahko veliko doprinese k dobremu počutju matere in otroka.
Najpogosteje uporabljamo eterično olje sivke, ki pomirja, sprošča, blaži stres in lajša tesnobo med porodom. Uporabljamo tudi eterična olja citrusov, (limona in pomaranča), ki zvišujejo koncentracijo in vplivajo na dobro razpoloženje.
Če pa katera od bodočih mamic že v nosečnosti uporablja primerna eterična olja, jih lahko prinese tudi k porodu, saj kapljica njej poznanega vonja pomaga, da ostane sproščena in skoncentrirana, tako za masažo kot za aromaterapijo.
SHIATZU masaža kot eno izmed tehnik sproščanja pa izvajamo tudi shiatsu masažo, s katero lahko uspešno vplivamo na bolečino, hormonski sistem in splošno počutje. Terapija se izvaja z globokimi pritiski z dlanmi, palci, komolci, pogosta pa so tudi raztezanja in kroženja udov. Te tehnike resnično sproščajo telo in duha, kar pa je izrednega pomena za lep, normalen in naraven porod.
Bolnicam, ki se ne odločijo za katero od zgoraj naštetih metod, lahko, lajšamo porodne bolečine s sredstvi za lajšanje bolečin, ki jih porodnica dobi prek intravenskega kanala.