9. oktober, Svetovni dan paliativne in hospic oskrbe

Svetovni dan paliativne in hospic oskrbe, ki ga obeležujemo 9. oktobra, letos poteka pod sloganom: »Ne spreglejte nikogar: pravičnost pri dostopu do paliativne oskrbe. Ob epidemiji covida-19 je enakovredna oskrba za neozdravljivo bolne in njihove svojce postala še pomembnejša.

Ob tem dnevu je dr. Natalija Krajnc, dr. med., v. d. strokovne direktorice SB Slovenj Gradec poudarila, da še posebej ranljive skupine bolnikov kot so dolgotrajno bolni in med njimi tudi umirajoči, prav v trenutni epidemiološki situaciji ne pridejo do ustrezne pomoči zdravstva. Egocentrično razmišljanje vseh tistih, ki iz lastnega udobja in pomanjkanja občutka do soljudi in skupnosti, odklanjajo epidemiološka priporočila, vključno s cepljenjem, pravzaprav neposredno odteguje pomoč vsem tistim, ki zaradi usmerjanja naporov zdravstvenih delavcev v delo s Covidnimi bolniki, ostajajo brez strokovne in človeško dostojne oskrbe. Tega se, žal, prav dobro zavedajo svojci bolnikov z lastno izkušnjo nepotrebnega trpljenja zaradi nedostopnosti pomoči, zato ocenjujem, da je prav trenutna situacija ogledalo naše družbene zrelosti in stopnje humanosti, ki jo, ali pač ne, Slovenci premoremo.