POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI ZA NOSEČNICE
Ali bom imela v času epidemije vse redne preglede v nosečnosti?
Vsi izvajalci smo prejeli predlog rednih pregledov za zdrave nosečnice, po katerem izvajamo preventivne preglede od 16.3.2020 do preklica epidemije 31.5.2020, z namenom zmanjšanja obiskov pri ginekologu:
- Preventivni pregledi v nosečnosti zdravih nosečnic med 11. in 14. tednom, med 20. in 22. tednom z morfologijo, 28. teden, med 32. in 34. tednom, 37. teden, 39. teden, 40. teden
- Telefonski posvet v 16. in 24. tednu nosečnosti
- Pregled v porodnišnici: 41. teden za dogovor o ev. sprožitvi poroda.
Sem noseča in napotena v PERINATALNI DNEVNI CENTER (PDC) SB SG. Kako naj se naročim?
Ambulanta zaenkrat deluje normalno. Vaš izbrani ginekolog Vam bo povedal, kdaj je potreben pregled v ambulanti PDC. Za točno uro termina pa pokličite na telefonsko številko: 02 88 23 400 interna 856 (babica na PDC), na vsak delovni dan med 8.00 in 13.00.
Kaj naj naredim ob sumu na okužbo s COVID-19 in sem brez ginekoloških težav?
Če imate znake prehladnega obolenja (vročina, kašelj, izcedek iz nosu, težko dihanje), ne hodite na pregled v porodnišnico, ampak pokličite izbranega osebnega zdravnika ali osebnega ginekologa, da prejmete nadaljnja navodila. V kolikor bo potrebno testiranje, Vas bodo napotili na eno izmed dogovorjenih vstopnih točk. V primeru nejasnosti ali dodatnih vprašanj, pokličite na tel št. 02 88 23 821, kjer bo možen telefonski posvet z zdravnikom ginekologom.
Kaj naj naredim ob sumu na okužbo s COVID-19 ob začetku poroda oz. novonastalih težavah (slabo čutim otroka, krvavim iz nožnice,…)?
V primeru potrebe po nujni obravnavi, se morate TAKOJ zglasiti v urgentnem centru (stavba C), ter opozoriti osebje na možnost okužbe z COVID-19 virusom. Na urgenci Vas bo pregledal ginekolog in presodil o nadaljnjih ukrepih. V kolikor bomo potrdili okužbo z COVID-19 in bo potrebna hospitalizacija, Vas bomo najverjetneje premestili v UKC Ljubljana ali UKC Maribor, razen če bo porod v teku – v tem primeru boste sprejeti na naš oddelek.
Sem noseča in imam blage prehladne znake. Kaj naj naredim?
V primeru prehladnih znakov se posvetujte z izbranim družinskim zdravnikom. Po do sedaj znanih podatkih o COVID-19, nosečnice niso bolj ogrožene od splošne populacije, je pa potrebna posebna pozornost pri nosečnicah s pridruženimi boleznimi. Bolezen pri nosečnicah običajno poteka z znaki blage gripe/prehlada, predvsem s kašljem, vročino in kratko sapo. Svetujemo, da pijete dovolj tekočin, v primeru blago povišane telesne temperature, pa lahko vzamete paracetamol.
Ali načrtovanje in vodenje poroda v času epidemije z novim korona virusom poteka kako drugače?
COVID-19 ne vpliva na način poroda.
Imam okužbo z novim korona virusom in bom rodila. Katere vrste lajšanja obporodne bolečine so na razpolago ob porodu?
V kolikor imate povišano telesno temperaturo, epiduralna analgezija in regionalna (spinalna) anestezija nista mogoči (sta kontraindicirani), možni pa so drugi načini lajšanja obporodne bolečine (remifentanil- Ultiva, petidin, aromaterapija, Schiatsu masaža,…).
Kako potekajo v času epidemije predavanja za epiduralno analgezijo med porodom?
19.5.2020 se ponovno začne Šola za starše, v okviru katere je tudi predavanje anesteziologa o načinu lajšanja bolečin med porodom. Razpored je v zavihku Šola za starše.
Sem noseča in bi rada prišla roditi v vašo ustanovo. Kakšne so omejitve?
Oskrba porodnic poteka nemoteno. Prisotnost partnerja ali drugega spremljevalca ob porodu je mogoča, obiski pa so do preklica epidemije prepovedani.
Ali je možen porod v vodi?
Od 18.5.2020 so porodi v vodi ponovno mogoči.
Ali po porodu še vedno izvajate odloženo pretisnjenje popkovnice?
Po trenutnih podatkih je odloženo pretisnjenje popkovnice še vedno priporočljivo. Otroka se obriše in neguje kot običajno.
Sem noseča. Ali je lahko s plodom kaj narobe, če zbolim za novim korona virusom?
Ni dokazov, da v nosečnosti virus prehaja na plod. Testirali so plodovnico, posteljico, popkovnico, vzeli brise žrela novorojencem in materino mleko okuženih nosečnic, vsi testi so bili negativni na novi korona virus. Trenutno ni dokazov o prenosu prek rodil. Dojenje svetujemo ob upoštevanju vseh higienskih ukrepov.
Ali v času epidemije poteka »Šola za starše«?
19.5.2020 se ponovno začne Šola za starše. Razpored je v zavihku Šola za starše.
Vse informacije glede Priprave na porod in starševstvo, dobite tudi na spletni strani https://zdaj.net/.
Sem noseča. Ali zaradi okužbe z novim korona virusom lahko pride do spontanega splava? Ali obstaja možnost za razvojne nepravilnosti pri plodu, ki so posledica okužbe?
Ni podatkov o povečanem tveganju za splav. Trenutno nimamo podatkov o tem, da je prehod virusa na plod v maternici možen, zato je možnost prirojenih napak ploda zaradi virusa malo verjetna.
Trenutno prebolevam prehladno obolenje. Kdaj naj se zglasim na kontrolni pregled v nosečnosti?
V primeru akutne okužbe z novim korona virusom v nosečnosti naj se nosečnice držijo uradno objavljenih priporočil. Svetuje se pregled pri ginekologu po končani okužbi (cca. 14 dni). Izbranega ginekologa morate poklicati in določiti nov datum pregleda, če na že dogovorjenega ne morete priti.
Sem po porodu in imam znake prehladnega obolenja. Ali lahko dojim? Moram upoštevati kakšna posebna navodila?
Dojenje svetujemo tudi ob okužbi z novim korona virusom. Do sedaj še ni dokazanega prehoda virusa prek materinega mleka na otroka. Po trenutnih podatkih, so koristi dojenja večje od tveganja prenosa, zato svetujemo dojenje. Če nosečnica želi dojiti, jo vzpodbujamo, ker pa je zaradi bližnjega kontakta prenos ob dojenju vseeno možen, se lahko odloči tudi drugače.
Ob dojenju, so v teh primerih potrebni zaščitni ukrepi:
- Umivanje rok pred dotikanjem otroka, dojk ali črpalke in stekleničk.
- Nošenje obrazne maske med dojenjem.
- Črpalke za črpanje mleka naj bodo samo za lastno uporabo.
- Dosledno upoštevanje čiščenja črpalke po vsaki uporabi.
- Otroka lahko z načrpanim mlekom hrani tudi partner ali druga zdrava oseba.
POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI ZA GINEKOLOŠKE PACIENTKE
Naročena sem na ambulantno histeroskopijo. Ali se ti posegi še izvajajo?
Ambulantne histeroskopije in male posege (LLETZ, biopsije,…) izvajamo 2-3 x na teden. Za poseg pokličite na 02 88 23 624 in se dogovorite za termin.
Čakam na ginekološko operacijo. Ginekološke težave so se v tem času poslabšale. Kaj lahko storim?
Elektivne ginekološke operacije so bile zaradi epidemije COVID-19 odložene. V kolikor vas še nismo poklicali za nov termin operacije pokličite na telefonsko številko 02 88 23 400 interna 821.
Naročena sem v specialistično ambulanto s stopnjo nujnosti obravnave »zelo hitro«, a imam znake prehladnega obolenja?
Če imate znake prehladnega obolenja, prosimo, da na pregled v specialistično ambulanto ne hodite, ampak pokličite na tel. št.: 02 88 23 624, da aktiviramo napotnico. Pregled svetujemo 14 dni po koncu prehlada. V kolikor se težave v vmesnem času poslabšajo, pokličite na tel št. 02 88 23 400, interna 821, kjer se boste pogovorili s specialistom ginekologom.