Splošna bolnišnica Slovenj Gradec se zavezuje omogočati dostopnost v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij in Direktivo EU 2016/2102 Evropskega parlamenta in Sveta. Ta izjava o dostopnosti se nanaša na spletno mesto https://www.sb-sg.si/.
Stopnja skladnosti
Spletno mesto Splošne bolnišnice Slovenj Gradec je napisano v jeziku HTML5 in uporablja CSS3 stilske predloge (angl. Cascading Style Sheets) za oblikovanje spletnih strani. Za interakcije in določene funkcionalnosti se uporablja jQuery JavaScript knjižnica. Delovanje in izgled spletnih strani je preverjeno v vseh popularnejših starejših in novejših brskalnikih ter na različnih napravah in operacijskih sistemih.
Spletna stran Splošne bolnišnice Slovenj Gradec je pripravljena v skladu z mednarodnimi smernicami za dostopnost spletnih vsebin in ustrezajo standardu WCAG (Web Content Accesisibility Guidelines) 2.0. Skladnost ustreza stopnji AA.
Dodatna pomoč v obliki namigov pri vnosnih poljih, gumbih in povezavah je namenjena manj veščim uporabnikom spleta.
Funkcije dostopnosti
Del spletnega mesta je posebno orodje, ki omogoča dodatne funkcije dostopnosti spletnega mesta. Prikaže se ob kliku na ikono dostopnosti v spodnjem desnemu kotu. Uporabniku je omogočeno:
- Barvne sheme:
- črno/bela,
- belo/črna,
- črna/bež,
- belo/modra,
- črno/zelena,
- črno/rumena,
- modro/rumena,
- rumeno/modra,
- turkizno/črna,
- črno/vijolična.
- menjava pisave:
- Privzeta,
- Arial,
- Arial bold,
- Verdana,
- Verdana bold,
- Open dyslexic,
- Open dyslexic alta,
- Century Gothic / Didact Gothic.
- Ravnilo za branje,
- Prva povezava: skok na glavno vsebino
- Drobtinice
Izjeme
Dostopnost spletišča www.sb-sg.si nenehno spremljamo in sproti izboljšujemo posamezne elemente dostopnosti. Kljub temu nekatere objavljene vsebine ne izpolnjujejo vseh zahtev glede dostopnosti, kot jih določa Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zaradi nesorazmernega bremena.
Primeri takih vsebin so:
- skenirani dokumenti v PDF obliki zapisa,
- videoposnetki,
- nekatera promocijska sporočila,
- različne kompleksne tabele s podatki,
- nekatera polja v filtrih v nekaterih zbirkah.
Poleg svojih vsebin, na spletni strani objavljamo tudi vsebine, ki jih pripravljajo druge inštitucije. Navedbe razlogov za njihovo nedostopnost ali omejeno dostopnost so objavljene na spletnih straneh inštitucij, na katerih je izvorno mesto njihovih objav.
Možne izboljšave
Spletno mesto za normalno delovanje, boljšo celostno uporabniško izkušnjo in večjo varnost uporablja JavaScript skriptni jezik. Brez ustrezne podpore brskalnika je otežena navigacija ter ne deluje prikaz in pošiljanje spletnih obrazcev v pojavnih oknih.
V primeru, da v brskalniku niso podprte stilske predloge CSS, se še vedno lahko pristopi do vseh informacij, vendar so lahko nekatere vsebine podvojene ali odvečne. V kodi spletnih strani so dodatni teksti, namenjeni za prikaz na zaslonih različnih velikosti oz. se prikažejo ob določenih akcijah.
Neodvisnost od JavaScripta in CSS predlog bi pomenila večjo spremembo v zasnovi in načinu delovanja spletnega mesta.
Mnoge smernice WCAG in WAI-ARIA za izboljšanje dostopnosti spletišča si je mogoče razlagati subjektivno. Prav tako se lahko interpretacije s časom spreminjajo.
Povratne in kontaktne informacije
Spletno mesto želimo čim bolj približati uporabnikom. V primeru težav pri dostopu do katerih koli vsebin ali informacij na tem spletnem mestu ali, če imate povratne informacije oziroma predloge izboljšav, nas obvestite na [email protected] ali po telefonu +386 (0)2 88 23 400.
Nadzor nad izvajanjem določb Zakona o Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij javnega sektorja
Nadzor nad izvajanjem Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij javnega sektorja izvaja:
MINISTRSTVO ZA DIGITALNO PREOBRAZBO
Inšpektorat Republike Slovenije za informacijsko družbo
Davčna ulica 1
1000 Ljubljana
01 555 5848
gp.irsid(at)gov.si
https://www.gov.si/drzavni-organi/organi-v-sestavi/inspektorat-za-informacijsko-druzbo
Priprava izjave o dostopnosti
Izjava je bila pripravljena 17.4.2023 na podlagi samoocene, glede na prvo alinejo točke (a) člena 3(1) Izvedbenega sklepa Komisije (EU) 2018/1523 – samoocena organa javnega sektorja.